ŽIVOT S AD

Myslím, že každý človek, ktorý dlhodobo pociťujeme zhoršenie nálady, zvýšenú úzkosť, plačlivosť a nevie sa tešiť z bežných životných radostí už do Googlu zadal slovo : antidepresíva ! Mnoho lekárov Vám povie, to nečítajte, nie je to pravda, na internete ľudia preháňajú. No ja som toho názoru, že človek by si mal vždy zistiť, čo ide do seba denne dávkovať, nie preto, aby lieky nebral ..”veď z toho dostanem infarkt, zničí mi to pečeň, žalúdok, stratím svoju dušu a pod.” .. ale preto, aby sa dozvedel o možných rizikách a vedel si ich odsledovať sám na sebe.

Pre mňa bol veľmi významným zistením fakt, že v prvých cca 3 týždňoch od začiatku liečby sa stav pacienta rapídne zhorší. Čo laicky znamená: Ráno si nevedel vstať z postele? Tak teraz nevstaneš ani na obed! Nie je ti príjemné byť v spoločnosti veľkého množstva ľudí? Od zajtra sa zavrieš sám v izbe! ….. Vyššie uvedené stavy som si zažila v prvých týždňoch liečby a poviem Vám, choroba skutočne naberala na obrátkach. Vtedy bolo pre mňa dôležité motivovať sa .. “áno, toto teraz vydržíš a už bude lepšie, budeš sa konečne vedieť úprimne z celého srdca smiať, byť aktívna a tešiť sa zo života” .. vôbec to nebolo jednoduché, ale v žiadnom prípade som sa nemienila vzdať!!!!!

Prvé dni som úplne stratila chuť na jedlo a už len z pohľadu na plný tanier sa mi robilo zle. Všetkých ľudí okolo seba som začala od seba vyháňať a jediným bezpečným prístavom bola moja posteľ. Veľký problém bol ísť sa vôbec prejsť so psom, nakoľko sa objavili závrate, ktoré mi na ulici zaplietli hlavu a musela som si viac krát sadnúť. No žiadna sranda, čo Vám poviem. Ale paradoxne mi vtedy mega pomohli práve fóra na nete, kde sa chorí ľudia vzájomne podporovali a spoločne ich to držalo nad vodou. Ja som síce nikam nepísala, lebo to bol pre mňa prejav socializácie sa a ja som mala potrebu ukryť sa do ulity, ale všetky diskusie som mala prečítané niekoľko krát.

Čiže, pointa tohto článku: ” Ak začnete užívať antidepresíva, nečakajte zlepšenie svojho stavu na druhý deň.

                       POZOR, bude to horšie!!! Verte však, že po niekoľkých týždňoch príde zaslúžená úľava <3 !! “

Uvedomujem si, že hľadať vnútornú silu na hranici samovražedných sklonov je často len klišé, no nikto iný to za Vás nedá. Rodina a priatelia sú elementy, ktoré vedia v týchto chvíľach veľmi pomôcť, ale v prvom rade je treba nahliadnuť do svojho vnútra .. a ja viem, že tá sila je v každom z nás! Denne myslím, na ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami, tak verím, že niečo z pozitívnej energie, ktorú im posielam im pomáha.